کارگاه سامانه تحلیل جابجایی و ورود و خروج منابع

یکی دیگر از کارگاه‌های گروه توسن، کارگاهی با عنوان «سامانه تحلیل جابجایی و ورود و خروج منابع بانک» بود که توسط سهراب سالور از شرکت داده‌کاوان هوشمند توسن در سال G52 در طبقه اول مرکز همایش برج میلاد برگزار شد.

سالور درخصوص این کارگاه توضیح داد که: «ما می‌خواهیم نشان دهیم که این پول‌هایی که در بانک هست کجا می‌رود. وقتی در رابطه با این موضوع، حوزه‌های بیرون بانکی مطرح است می‌خواهیم ببینیم که پول یک بانک به چه بانک‌های دیگری می‌رود و در خصوص حوزه‌های داخل بانکی هم می‌خواهیم ببینیم که درون بانک چه اتفاقی در حال وقوع است. نکته‌ای که دراین‌باره مهم است این است که این جابجایی چه درون بانکی و چه بیرون بانکی یک تحلیلی به شما می‌دهد. کاری که ما کردیم این بوده که این سامانه تحلیل جابجایی را درست کردیم تا بانک ببیند که واقعا چه اتفاقی از منظر این جابجایی پول در سازمانش در حال وقوع است.»

سالور موضوعات مهم در خصوص این سامانه را برشمرد و توضیح داد:«یکی از این موضوعات، معماری زیرساخت این سامانه است و دیگری هم بحث انبار داده و داده‌هایی که در این سامانه قرار گرفته شده و پردازش شده که برای تحلیل مناسب باشد. بخش مهم دیگری که درباره این سامانه وجود دارد بخش مربوط لایه نمایش این سامانه است و نمودارهایی که در سامانه وجود دارد تحلیل را بسیار راحت‌تر می‌کند.»

به گفته سالور، انواع جابجایی منابع بین بانکی، درون بانکی و نقدی هم وجود دارد که حتی ممکن است پول به‌صورت نقدی وارد و یا خارج شود و در این صورت اگر اطلاعات مشتریان ثبت شده باشد، چه مشتری بانک باشد و چه رهگذر، می‌توان بر اساس آن اطلاعات یک سری تحلیل‌هایی ارائه داد و در نهایت، همه این‌ها به بانک کمک می‌کند تا تشخیص دهد که پول از کجا می‌آید و به کجا می‌رود و به این ترتیب بانک حتی می‌تواند آینده‌اش را پیش‌بینی کند. مثلا حتی اگر بانک طرح جدیدی هم مدنظرش داشته باشد که بخواهد آن را اجرا کند، می‌تواند بر اساس این تحلیل‌ها تصمیم نهایی‌اش را بگیرد.