۲۵۶امین روز هر سال میلادی، مصادف با ۱۳ سپتامبر (در سال کبیثه ۱۲ سپتامبر)، روز جهانی گرامی‌داشت برنامه‌نویسان است. ما امروزه در دنیایی مملو از کدها زندگی می‌کنیم! به بیان دیگر اگر برنامه‌نویسان نبودند، دنیای امروز به این سطح از تکنولوژی دست پیدا نمی‌کرد. هر گوشه را که نگاه کنیم، از تلفن همراه گرفته تا برنامه‌هایی که روزانه و در محیط کار با آن‌ها سروکار داریم، همه حاصل تلاش بی وقفه همین برنامه‌نویسان است. برنامه‌نویس، همان فردی است که بدون آن‌که او را ببینیم یا بشناسیم، زندگی و کار در دنیای امروز را برای ما، بسیار ساده کرده‌ است. از این رو گرامی‌داشت آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

این روز با تلاش ولنتین بالت، کارمند یک شرکت کامپیوتری روسی، به ثبت جهانی رسید. او در اوایل سال ۲۰۰۲ شروع به جمع‌آوری امضا در جهت به رسمیت شناختن روزی با عنوان روز برنامه‌نویس نمود.


 

دلایل انتخاب روز ۲۵۶ سال میلادی، به عنوان روز برنامه‌نویس، آن است که:

  • عدد ۲۵۶ بزرگ‌ترین توان عدد ۲ است که از تعداد روزهای سال، یعنی ۳۶۵، کوچک‌تر است
  • در سیستم دودویی کامپیوتری تعداد اعداد منحصربه‌فردی که می‌توان توسط یک بایت تولیدکرد ۲۵۶ است، که شامل اعداد ۰ تا ۲۵۵ می‌شود
  • عدد ۲۵۶ به صورت کلی برای برنامه‌نویس‌ها عددی آشنا است

در ایران نیز کمپینی برای جمع آوری امضا و در نهایت پیشنهاد به دولت برای ثبت این روز در تقویم ملی ایران راه اندازی شده است. بر اساس این کمپین ۲۵۶ امین روز سال هجری شمسی، ۱۰ ام آذر ماه، به عنوان روز ملی گرامی‌داشت برنامه‌نویس پیشنهاد شده است. البته این روز هنوز به ثبت ملی در تقویم شمسی، نرسیده است.

اینجا در داده‌کاوان هوشمند نیز به پاس سپاس‌گزاری از تمام دختران و پسران برنامه‌نویسی که در این شرکت روز و شب تلاش کردند تا به رشد دانش و کاربردهای آن کمک کنند، ویدئویی کوتاه از آن‌ها تهیه کردیم تا به آن‌ها یادآوری کنیم، می‌دانیم سختی کارشان را و آن‌ها را می‌بینیم، هر چند که در گوشه‌ای ساکت مشغول به خلق سیستم‌های پیچیده باشند.