رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام رضا (ع) تسلیت

روزهای ۲۸ و ۳۰ صفر از آن جهت برای شیعیان دارای اهمیت هستند که سالروز رحلت پیامبر اسلام (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) بوده‌اند. بر اساس گفته تاریخ نگاران و سیره نویسان شیعه، رسول اکرم (ص) پس از بیماری در تاریخ ۲۸ صفر سال یازدهم هجری قمری درگذشتند. از سوی دیگر در ۲۸ صفر سال پنجاه هجری، امام حسن مجتبی (ع)، در سن ۴۷ سالگی و به دستور معاویه بن ابی سفیان مسموم شده و به شهادت رسیدند. همچنین در روز ۳۰ صفر سال ۲۰۳ هجری قمری، علی بن موسی الرضا (ع) توسط مامون خلیفه عباسی مسموم و به شهادت رسیدند.
این دو روز در کشورهای مسلمان شیعه تعطیل رسمی هستند.

روز جهانی برنامه‌نویس مبارک

۲۵۶امین روز هر سال میلادی، مصادف با ۱۳ سپتامبر (در سال کبیثه ۱۲ سپتامبر)، روز جهانی گرامی‌داشت برنامه‌نویسان است. ما امروزه در دنیایی مملو از کدها زندگی می‌کنیم! به بیان دیگر اگر برنامه‌نویسان نبودند، دنیای امروز به این سطح از تکنولوژی دست پیدا نمی‌کرد. هر گوشه را که نگاه کنیم، از تلفن همراه گرفته تا برنامه‌هایی که روزانه و در محیط کار با آن‌ها سروکار داریم، همه حاصل تلاش بی وقفه همین برنامه‌نویسان است. برنامه‌نویس، همان فردی است که بدون آن‌که او را ببینیم یا بشناسیم، زندگی و کار در دنیای امروز را برای ما، بسیار ساده کرده‌ است. از این رو گرامی‌داشت آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

این روز با تلاش ولنتین بالت، کارمند یک شرکت کامپیوتری روسی، به ثبت جهانی رسید. او در اوایل سال ۲۰۰۲ شروع به جمع‌آوری امضا در جهت به رسمیت شناختن روزی با عنوان روز برنامه‌نویس نمود.


 

دلایل انتخاب روز ۲۵۶ سال میلادی، به عنوان روز برنامه‌نویس، آن است که:

 • عدد ۲۵۶ بزرگ‌ترین توان عدد ۲ است که از تعداد روزهای سال، یعنی ۳۶۵، کوچک‌تر است
 • در سیستم دودویی کامپیوتری تعداد اعداد منحصربه‌فردی که می‌توان توسط یک بایت تولیدکرد ۲۵۶ است، که شامل اعداد ۰ تا ۲۵۵ می‌شود
 • عدد ۲۵۶ به صورت کلی برای برنامه‌نویس‌ها عددی آشنا است

در ایران نیز کمپینی برای جمع آوری امضا و در نهایت پیشنهاد به دولت برای ثبت این روز در تقویم ملی ایران راه اندازی شده است. بر اساس این کمپین ۲۵۶ امین روز سال هجری شمسی، ۱۰ ام آذر ماه، به عنوان روز ملی گرامی‌داشت برنامه‌نویس پیشنهاد شده است. البته این روز هنوز به ثبت ملی در تقویم شمسی، نرسیده است.

اینجا در داده‌کاوان هوشمند نیز به پاس سپاس‌گزاری از تمام دختران و پسران برنامه‌نویسی که در این شرکت روز و شب تلاش کردند تا به رشد دانش و کاربردهای آن کمک کنند، ویدئویی کوتاه از آن‌ها تهیه کردیم تا به آن‌ها یادآوری کنیم، می‌دانیم سختی کارشان را و آن‌ها را می‌بینیم، هر چند که در گوشه‌ای ساکت مشغول به خلق سیستم‌های پیچیده باشند.

تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت

در سال ۶۱  هجری قمری امام حسین (ع) و یارانش در کربلا توسط لشکر عمرسعد محاصره و کشته شدند. دلیل شکل‌گیری این نبرد از یک سو بیعت نکردن حسین (ع) با یزید بن معاویه و از سوی دیگر غیرشرعی و غیرقانونی دانستن حکومت و زمامداری یزید، توسط امام بود.

داده کاوان هوشمند توسن کارشناس عملیات جذب می‌کند

 

موقعیت شغلی برای کارشناس عملیات

 • ویژگی‌ها:
  • دارای حداقل مدرک کارشناسی نرم افزار یا IT
  • آشنایی با مفاهیم شبکه و سیستم‌های عامل
  • آشنایی با سرویس‌های ویندوزی و لینوکسی
  • تسلط بر مفاهیم پایگاه داده
  • آشنایی با Databaseهای اوراکل و SQLServer

 

 • افراد دارای ویژگی‌های زیر در اولویت قرار دارند:
  • داشتن سابقه کاری مرتبط
  • آشنایی با ابزارهای هوشمند مانیتورینگ

 

علاقه مندان می‌توانند درخواست خود را در آدرس www.tidm.ir/join-us  ثبت یا رزومه خود را به همراه کد شغل OP به آدرس ایمیل hr@tidm.ir ارسال نمایند.
دکتر روزبه ترابی از همیت زیر ساخت هوش عملیاتی در گیمیفیکیشن می گویند

جایگاه موثر زیرساخت هوش عملیاتی (OI) داده‌کاوان در گیمیفیکیشن

در رویداد لزوم گیمیفیکیشن (Gamification) در بانکداری که ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸ با حضور جمعی از مدیران ارشد بانکی کشور در محل هتل اسپیناس پالاس و به میزبانی گروه توسن برگزار گردید، سیدولی‌الله فاطمی اردکانی، بنیان‌گذار گروه توسن، از حرکت بانک‌ها به سمت الکترونیکی شدن گفتند: «نسل Y قبول نمی‌کند که با ساختارهای قدیمی و در چارچوب‌های گذشته فعالیت کند. بیش‌ترین معاملات بورسی در ایران توسط این نسل در ساعات غیر اداری انجام می‌شود.‌ این نسل علاقه‌ای به رفتن به شعبه ندارد. بنابراین اگر پارادایم شیفت را در مسیر کسب‌وکاری لحاظ نکنیم، حتما این مسیر با مشکل مواجه خواهد شد. ما باید مدل کسب‌وکاری داشته باشیم که نیاز مشتری را در زمان مناسب دریابد و در زمان‌های متفاوت کنش مناسب داشته باشد».

فاطمی همچنین اظهار نمود: «مشتری که حاضر نیست به شعبه بیاید، چگونه باید از او شناخت پیدا کنیم؟ شناخت ما از مشتری قرار است چگونه حاصل شود؟ در بانکداری سنتی شناخت در یک تعامل دوسویه بود ولی امروزه شناخت یک سویه است. اینکه مشتری تمام نیاز خود را به من برگرداند، مسئله‌ای است که بانک باید به آن توجه کند. در بانکداری کلاسیک شعبه تنها درگاه شناسایی ویژگی‌های مشتری بود. بانکداری الکترونیک مشتری را از شعبه دور کرده و از افزایش حجم تراکنش که عمق ارتباط با مشتریان است، را کاهش داده است، که مسأله اساسی بانکداری دیجیتال همین مهم است».

به گفته فاطمی یکی از ابزارهایی که از طریق آن می‌شود زمان بیشتری را با مشتری بود و او دقایق بیشتری از بانک استفاده خواهد کرد، گیمیفیکیشن است. باید رفتار مشتری را شناسایی کرد و با توجه به علایق او، گیمیفیکیشن مناسب را برای او طراحی کرد.

در این رویداد دکتر روزبه ترابی مدیر عامل داده‌کاوان هوشمند توسن، به اهمیت جایگاه هوش عملیاتی (Operational Intelligence) در گیمیفیکیشن (Gamification) پرداختند. دکتر ترابی به بیان ویژگی‌های زیرساخت لازم برای گیمیفیکیشن پرداخته و افزودند: «زیرساخت هوش عملیاتی به عنوان کاندید مناسب توسعه گیمیفیکیشن بایستی دارای ویژگی‌هایی نظیر Real-time, High Availability, Accessibility, Scalability و … باشد که این موارد در زیرساخت هوش عملیاتی شرکت داده‌کاوان هوشمند توسن در نظر گرفته شده و توسعه داده شده است».

همچنین کامران حاتمی، کارشناس ارشد گیمیفیکیشن (Gamification)، در این رویداد به بیان نمونه‌های موفق گیمیفیکیشن در حوزه بانکداری، در دنیا پرداخته و افزودند: «گیمیفیکیشن برای حل مشکلات و نیازهای دنیای بانکی در حوزه های متفاوتی ورود کرده است. می توان گفت آشنایی بیش‌تر با امکانات ،اطلاعات و خدمات بانکی از یک سو و اجتماعی کردن راه کارهای قدیم بانکی شالوده مهم‌ترین این تلاش هاست».

 

 

 

عید سعید غدیرخم مبارک

عیدِ غدیر، عیدی است که توسط مسلمانان مذهب شیعه در سراسر دنیا به مناسبت جانشینی علی بن ابی طالب در مقام امامت پس از محمد رسوا الله، جشن گرفته می‌شود. به اعتقاد شیعیان بر طبق خطبه، محمد رسوا الله در غدیر خم جانشینی علی (ع) را بعد از خود، بر تمامی مسلمانان اعلام و تمام کرد. شیعیان عید غدیر را بزرگ‌ترین عید مسلمانان می دانند. عید غدیر به نام «عیدالله‌اکبر» نیز معروف است.

عید سعید قربان مبارک

عید قربان که از جمله تعطیلات رسمی ما مسلمانان است، در کشورهای اسلامی مختلفِ سراسر دنیا، از یک تا چهار روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک خود، پس از انجام عبادات، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

در روایات مختلف دین اسلام، برای دلیل وجود مراسم قربانی در